Konferencija mladih iz dijaspore: „Jasenovac i naša kultura sećanja“

Konferencija mladih iz dijaspore: „Jasenovac i naša kultura sećanja“

“Mladi Srbi imaju pravo na istinu. Imaju pravo na sećanje. Mi smo samo mladi studenti univerziteta koji će deliti naše porodične priče, raspravljati o našoj istoriji i sećati se svojih žrtava. Naša onlajn konferencija o Jasenovcu neće se obraćati određenom entitetu, već se obraćamo čitavom svetu, da ih naučimo i da pokažemo koliko naša omladina voli i poštuje svoje nasleđe i istoriju”.

Ovo je poruka koju nam je uputila Julijana Pandurević iz Kanade, organizatorka i voditeljka Konferencije mladih iz dijaspore: „Jasenovac i naša kultura sećanja“, koja će se održati u čitavom rasejanju.

Organizacija Teslin narod iz SAD i Mladi Tesline naučne fondacije (TNF) iz dijaspore organizuju online konferenciju o ustaškom koncentracionom logoru Jasenovac 22. aprila 2021. u 17.30 po istočno američkom vremenu, a 23.30 po srpskom vremenu.

Svi zainteresovani konferenciju „Jasenovac i naša kultura sećanja“ moći će da prate na Jutjub kanalu Teslinog naroda: https://m.youtube.com/channel/UC2iD3Ir35vCc4RDPefMZI9A

“ Na ovoj konferenciji imaćemo priliku da se upoznamo sa razmišljanjima mladih ljudi u dijaspori o genocidu učinjenom nad Srbima od strane hrvatskih ustaša u koncentracionom logoru Jasenovac, ali i drugim logorima u NDH tokom Drugog svetskog rata. Da se ne zaboravi – u maju 1941. ustaše su najavile tri cilja – trećina Srba u Nezavisnoj državi Hrvatskoj biće prekrštena u katoličku veru,  trećina će biti proterana iz NDH i trećina će biti ubijena”, rekla nam je Julijana Pandurević iz Kanade, koja će voditi ovu konferenciju na engleskom i srpskom jeziku.

Julijana Pandurević iz Kanade pamtimo po tome što je organizovala veliku akciju za potpisivanje Peticije o Jasenovcu u vezi sa projekcijom filma „Dara iz Jasenovca“ i nedobronamernom kritikom koja je objavljena u „Los anđeles tajmsu“. Peticiju je do sada potpisalo preko 35.000 ljudi.

Najavljeni učesnici na konferenciji biće mladi iz raznih krajeva sveta. Aleksandar Ćosić, rođen u Beogradu, a živi u Atlanti. Radi kao mortgage underwriter.  On je pravi patriota i promoter “ srpske kulture sećanja“. Mia Milanović je rođena u Torontu. Završila je master arhitekture na temu ugroženih manastira i crkava na Kosovu i Metohiji. Mnogi članovi njene porodice umrli su u Jasenovcu. Mia je svoj život posvetila zalaganju za naše ljude. Pričala je sa našim ljudima na Kosovu, da bi osetila njihov bol i dala im glas.

Stefan Konjević je švedski Srbin i živi u Geteborgu. Njegovi su iz Kozarske Dubice. Završio je Fakultet političkih nauka i ekonomije i trenutno studira master evropskih studija. Veoma ga interesuje politika na Balkanu. ma planove da se uključi kao volonter na predstojećim izborima u Republici Srpskoj 2022. Mnogi članovi njegove porodice ubijeni su u Jasenovcu.

Dimitri Rakas je rođen i odrastao u Hamiltonu, Kanada. Prvi put u Srbiji je bio 2017. On kaže:

„Ne znači da nisam bio jako vezan za srpsku kulturu pre toga… uvek sam bio. Od rođenja.“

Roditelji su mu iz Vojvodine (Bačka Palanka i Prigrevica blizu Sombora). Dimitri je veoma aktivan u srpskoj crkvi, vodi nedeljne diskusije na mreži o pravoslavnim hrišćanskim temama (zvani Naš Krst) i veoma je cenjen omladinski lider u srpskoj zajednici u Hamiltonu.

Aleksandar Đuričić je Zagrebčanin po rođenju, a živi u SAD.. Diplomirani je politikolog i doktor prava. Trenutno radi kao licencirani advokat u Indijani i Ilinoji. Aleksandar je predsednik Srpsko-američke liderske konferencije (Serbian American Leadership Conference). Njegovi preci su svi, na neki način, prošli strahote ustaštva i Jasenovca, a deda mu je preživeo logor i dan danas je živ.

Anđela Lađević je iz Vršca. Završila je FPN, smer međunarodni odnosi u Beogradu, a sada je na master studijama u SAD-u. Ona veruje da je znanje moć, i nada se da će nove generacije, ipak, raditi stvari drugačije i bolje. Njen pradeda s očeve strane ubijen je u Jasenovcu.

Politikolog Radomir Jovanović je master politikolog za ekološku politiku poreklom iz Kragujevca. Osnivač je i član UO Centra za međunarodnu javnu politiku iz Beograda. Bavi se i humanitarnim radom i pomaže srpskoj deci sa Kosova i Metohije.

Voditeljka ove konferencije Julijana Pandurević je poreklom iz Sarajeva i Vršca. Rođena je u Torontu, gde je završila prevodilački fakultet, atrenutno studira novinarstvo. Radi kao direktor za omladinu i odnose sa dijasporom za Teslin narod/Tesline naučne fondacije (TNF). Njen san je da podeli sa svetom, neverovatnu i hrabru priču o Srbima. Mnogi članovi njene porodice ubijeni su u NDH.

Za naš portal voditeljka Konferencije mladih iz dijaspore: „Jasenovac i naša kultura sećanja“

specijalno izjavljuje:

“ Mladi Srbi dijaspore će se truditi da prenesu sećanja svojih predaka o stradanjima Srba. Oni će se boriti da se ovi stravični zločini nad srpskim narodom nikada ne zaborave. Boriće se za pravdu i istinu, trudiće se da ispričaju celom svetu da se u jednoj malenoj zemlji dogodio strašan zločin prema stotinama hiljada ljudi srpskog naroda, a o kome se na žalost, vrlo malo zna i pred kojima zapadna javnost često zatvara oči”.

Konferencija se održava sutra 22. aprila, na dan kada je koncentracioni logor Jasenovac 1945. godine zatvoren.

Marko Lopušina