Васе Стајића 22/b, Нови Сад
Од понедељка до петка : 08h -16h

Позовите нас

064 / 59-49-845

Srpska dijaspora danas je „druga Srbija“

0 Comments


Srpska dijaspora danas je „druga Srbija“

       Srbi žive u četiri matične države – Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Hrvatskoj. Oni su tamo domicilni, matični narod i nije u rasejanju, kako neki političari tvrde. 

U rasejanju ima 2,5 miliona Srba u 159 država sveta. Deo su srpskog nacionalnog bića. Imaju novac i pamet.

Američki Srbi u crkvi u Nešvilu

       Srbi u rasejanju, u inostranstvu imaju višestruki status, koji im daju zemlje domaćini. Naši ljudi su iseljenici i gastarbajteri u zapadnom svetu. Srbi u regionu su nacionalne manjine i etničke grupe.

       Najstarija srpska emigracija je u Rusiji. Nastala je u 15. veku seobom srpskog naroda iz Hercegovine zbog gladi, a potom nakon dezertiranja Srba iz bečke carske vojske. Srpska emigracija u srednjoj Evropi počinje u masovnijem broju od 16. veka. A u SAD prvi Srbi stižu od 1815. godine, a u Australiji od 1863. godine.

        U Austriju i Nemačku Srbi su masovno prisutni od 1968. godine, uglavnom kao jeftina radna snaga. Nije reč o sponatanom procesu iseljavanja, već se radi o organizovnaoj ekonomskoj migraciji radne snage, koja je danas prerasla u međunarodnu trgovinu radnika i stručnjaka.

      Najviše iseljenih Srba je u Nemačkoj – pola miliona, potom u Austriji, SAD, Kanadi, Australiji i Skanidnaviji – po 200.000.  Beč je glavni grad srpske dijaspore sa 190.000 Srba.

Ambasador Nebojša Rodić i njegova supruga u narodnoj nošnji u Beču

      Po svom patriotskom ponašanju i nacionalnom doprinosu Srbi u inostransvu i srpska dijaspora su zapravo druga Srbija. Srbi u rasejanju čine nacionalni korpus, koji je vrlo aktivan u korist matice Srbije i drugih otadžbinskih zemalja.

      Srbi iz sveta nas brane. Tokom Velikog rata poslali su iz Kanade, sad, Rusije, Italije, Francuske, na hiljade dobrovoljaca na Solunski front i doneli pobednu nad okupatorima i slobodu svom narodu.

      Tokom Drugog svetskog rata oko 350.000 zarobljenih Srba u fašističkim logorima čuvali su i razvijali srpski nacionali identite i kulturu. Devedesetih godina su demonstirali širom sveta, politički se borili za istinu o svom narodu, slali humanitarnu pomoć i pomagali svoje familije.

        Srbi iz rasejanja nas hrane, jer zvanično godišnje šalju kući oko 3 milijarde evra. Nezvanično stiže još milijardu evra njihovim porodicama. To je kapital dijaspore, koji ne mora da se vraća, a koji se koristi za rešavanja egistancionih problema, ali i za ulaganja u privredu.

        Iseljeni Srbi nas spasavaju u nevoljama. U inostranstvu postoji 200 srpskih klubova, kulturnih društava i humanitarnih organizacija, čiji članovi otadžbini Srbiji pomažu prilikom sanacije katastrofalnih zemljotresa, u nesreći i pružaju materijalnu, finansijsku i medicinsku pomoć.

       Dijasporci razvijaju zadužbinarstvo i grade Srbiju. Najveći savremeni zadužbinari su profesor Radmila Milentijević, mecena Madlena Zepter, princeza Katarina Karađorđević, šampion Novak Đoković, fudbaler Neven Subotić, košarkaški funkcioner Vlade Divac, trener crveno-belih Dejan Stanković,  Rebeka Ubavka Mekdonalds, Miomir Glavčić i mnogi drugi.

     Srbi u rasejani su pravi ambasadori srpske kulture. U toj iseljenoj „drugoj Srbiji“ na svim kontinentima sveta imamo 350.000 toponima srpskog porekla, 200 crkava, grobalja i kapela Srpske pravoslavne crkve, 660 srpskih memorijala, spomenika, škola, fakulteta i biblioteka. Mnogi ovi srpski nacionalni objekti su danas zaštićeno dobro SAD, Australije, Francuske, Skandinavije, Rusije, Grčke, Rumunije i drugih zemlja. To je kulturna baština Srba u inostranstvu.

        Pored svojih vrednih ruku i radnog umeća iseljeni Srbi u svetu imaju pamet – čak 50.000 profesora, lekara, zubara, hirurga, doktora nauka, istraživača, pronalazača, akademaca. To je danas najveći srpski kapital. Za njihovo obrazovanje u poslednjih pet decenija Srbija je potrošila 9 milijardi evra. Srpski „mozogvi“ nas nisu zaboravili, oni nas u otadžbini školuju, tako što donesu znanje kući. Pronalazač Dejan Ilić iz Nemačke, vlasnik fabrike mikro baterija „Varta“ gradi jedan njen pogon u svom zavičaju.  

U srpskoj dijaspori imamo velike genijalce svetskog ranga. Pored Nikole Tesle, Mihajla Pupina, Milutina Milankovića, Mileve Ajštajt naše rasejanje je dalo i osam vlasnika Oskara, četvoricu vlasnika Pulicerove nagrade, 200 narodnih heroja SAD, Kanade, Australije, osnivača NASE, osnivače CIA, akademike, masone, kongresmene i senatore srpskog porekla, gradonačelnike na Aljasci, u  Ljubljani i u Malmeu.

        Zakon o Srbima u dijaspori i regionu iz 2010. godine Srbije stvorio je Skupštinu dijaspore kao instituciju za učešće iseljenih Srba u političkom životu i vlasti. Pre i posle tog zakona, srpski iseljenici su bili kao političari aktivni na svim meridijanima sveta i u matici. U SAD smo imali šestoro članova Kongresa. A u politici matice Srbije aktivno su iz dijaspore učestvovali Radmila Milentijević, Milan Panić, Lazar Krstić, Kori Udovički i Boćidar Đelić.

       Srpska dijaspora nije preterano bogata, jer 90 odsto je čine radnička klasa, koja živi od plata i kredita. Deset odsto iseljenih ima svoj biznis u inostranstvu, a od toga njih 5 odsto su jako uspešni i imućni.  Ukupni finansijski kapital srpske dijaspore se ceni na 10 milijardi dolara. Najpoznatiji biznismeni su Filip i Madlena Cepter, Milan Mandarić, Slavica Radić Eklston, Rebeka Ubavka Mekdonalds, Branko Tupanjaca, Dejan Ilić, Miroslav Đorđević, Aleksandar Ilić, Čeda Ristić, Đuro Plavšić, Vaso Despotović, koji imaju svoja preduzeća u svetu i u Srbiji.  

      Iseljena „druga Srbija“ ima snagu i moć da doprinese prosperitetu matice i da dostojanstveno predstavlja Srbiju u svetu. To je proces koji tek uz snažniju saradnju rasejanja i otadžbine može da da jako dobre rezultate.

     

Dr Marko Lopušina

Одабир писма

Скорашњи чланци

Скорашњи коментари

Видео галерија

No Videos found.

Фото галерија

InSerbia_TOCacak-0365111 GOREvelikigolubac-e1443183291812 cultural-landscapes-of-serbia_1_view-over-belgrade-towards-the-danube-river 20200129_124628

Архиве

Календар

april 2024.
P U S Č P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

У ЗНАК СЕЋАЊА – ДР БРАНИСЛАВ БЛАЖИЋ

 

Рођен у Кикинди 01.4.1957.  године.

Зaвршиo je Meдицински фaкултeт. Спeциjaлистa je oпштe хирургиje.

Oд 1986. дo 1988. гoдинe биo je нaчeлник Хитнe службe у Кикинди. Рaдиo je и кao хирург у Oпштoj бoлници у Кикинди.

Кao функциoнeр Српскe рaдикaлнe стрaнкe три путa je бирaн зa сaвeзнoг пoслaникa, двa путa зa рeпубличкoг, a oд 1996. дo 2000. гoдинe биo je пoслaник у Скупштини AП Вojвoдинe. Oд 1998. дo 2000. биo je рeпублички министaр зa зaштиту живoтнe срeдинe.

Биo je прeдсeдник oпштинe Кикиндa oд 2004. дo 2008. гoдинe.

Српску рaдикaлну стрaнку нaпустиo je 2008. и пoстao члaн нoвooснoвaнe Српскe нaпрeднe стрaнкe.

Нa избoримa 2012, 2014. и 2016. гoдинe изaбрaн je зa нaрoднoг пoслaникa у Скупштини Србиje. Биo je прeдсeдник скупштинскoг Oдбoрa зa зaштиту живoтнe срeдинe (2014-2017). Нa функциjи пoслaникa у aктуeлнoм сaзиву биo je дo 10. oктoбрa 2017. гoдинe.

Toкoм 2013. гoдинe биo je и сaвeтник прeдсeдникa oпштинe Кинкиндa, aли je нaпустиo oву пoзициjу.

Члaн je Прeдсeдништвa Српскe нaпрeднe стрaнкe.

Држaвни сeкрeтaр у Mинистaрству зaштитe живoтнe срeдинe oд oктoбрa 2017.

Оснивач, идеолог и изабрани председник Покрајинског савеза Удружења „Корени“

Преминуо 01.4.2020. године у Београду