Potpisan Sporazum o saradnji između Pokrajinskog Saveza Udruženja matice, dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srba “Koreni“ i Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu

Potpisan Sporazum o saradnji Pokrajinskog Saveza Udruženja matice, dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srbije “Koreni“ i Pokrajinskog Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu. Posle duže uspešne saradnje ove dve institucije u utorak 05.01.2020. godine u prostorijama Izdavačke kuće “Prometej“ održana je Konferencija povodom uspešnog završetka godine i početka Nove 2021.

Domaćin Konferencije je bio Predsednik Pokrajinskog Odbora Udruženja Koreni gospodin Zoran Kolundžija. Ujedno je održana i promocija proširenja rada i aktivnosti Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu koji je predstavljao Direktor gospodin Duško Ćutilo. Početak rada Konferencije i potpisivanja Sporazuma blagoslovio je sveštenik protojerej Dalibor Kupusović i poželeo je uspešan rad kao i nastupajuće Božićne praznike.

Konferenciji organizovanoj po uslovima pandemije prisustvovalo je dvadesetak članova rukovodstva Pokrajinskog Saveza Koreni i dragih gostiju. Posle uvodnih reči domaćina gospodina Kolundžije i gospodina Ćutila učesnicima se obratio gospodin Milimir Vujadinović poslanik Narodne Skupštine Republike Srbije i predsednik Odbora za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu koji je ukazao na značaj višestrukog umrežavanja matice, dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srba i Srbije. Posebno je istakao i naglasio da poslednjih godina dolazi do jačanja patriotskog osećaja Srbije, Republike Srpske i Crne Gore i da se to prepoznaje u mnogim segmentima privrednog, kulturnog i svih drugih segmenata života. Naveo je čitav niz zajedničkih privredno ekonomskih ulaganja na području Republike Srpske a takođe je  naglasio i značaj zajedničke izgradnje duhovnog centra u rodnom selu Svetog Vasilija Ostroškog u Mrkonjićima u Hercegovini.

Poslanik Pokrajinske Skupštine gospodin Dejan Panić u svom obraćanju ukazao je na specifičnost i značaj Saveza Udruženja Koreni koji svojom programskom aktivnosti stvara platformu za privredno ekonomsko kulturni razvoj i saradnju među narodima Balkana, Evrope i šire kao i izražavanje solidarnosti i humanosti na širem prostoru naše zajednice. Takođe istakao je kvalitet i sadržaj odnosa naroda koji su svoju sadašnjost i budućnost prepoznali i našli na područiju matice Srbije.

Konferenciji je prisustvovao Direktor Razvojne Agencije Vojvodine gospodin Nikola Žeželj koji je ukazao na značaj i moguće efekte programskih aktivnosti Udruženja Koreni, matice, dijaspore, Srba u regionu i prijatelja Srbije na privredni, ekonomski i kulturni razvoj AP Vojvodine. Posebno je istakao značaj obeležavanja 9. Januara dana Republike Srpske kao kohezivnog faktora, patriotskog i rodoljubivog uvezivanja matice, dijaspore i Srba u regionu.

Specijalni gost na Konferenciji bio je Predsednik Saveza Srba u Sloveniji gospodin Kokanović koji je čestitao i pohvalio rad Udruženja Koreni prepoznao prostor za saradnju i unapređenje rada Saveza Srba u Sloveniji posebno u oblasti privredno ekonomske i naučne saradnje. Toga dana gospodin Vladimir Kokanović imao je prijem u Vladi AP Vojvodine i razgovor sa Pokrajinskim sekretarom za regionalnu saradnju gospodinom Aleksandrom Sofićem i direktorom Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu gospodinom Duškom Ćutilom. Po svečanom potpisivanju Sporazuma o saradnji Pokrajinskog Saveza Koreni i Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu, potpisnici gospodin Kuludžija i gospodin Ćutilo zahvalili su Pokrajinskoj Vladi i Skupštini na podršci i sadržajnom prepoznavanju saradnje Udruženja, nevladinih organizacija i institucija Pokrajinske Vlade. Specijalnu zahvalnost istakli su Skupštini AP Vojvodine i Predsedniku pokrajinske Vlade gospodinu Igoru Miroviću na institucionalnom obliku definisanja saradnje i podrške Srbima u regionu kroz Fond za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu.